Carpaal tunnel syndroom

Wat is een carpaal tunnel syndroom (CTS)?

CTS is een beknelling van de middelste handzenuw (nervus medianus) vlak boven het polsgewricht. Deze zenuw loopt van de onderarm naar de handen en kan bekneld raken als gevolg van een zwelling in de carpaal tunnel, de ‘buis’ in je pols waar alle pezen en zenuwen doorheen lopen. De carpaal tunnel kan geïrriteerd raken en opzwellen door overbelasting van de hand, polsletsel, of wanneer het lichaam vocht vasthoudt, bijvoorbeeld als gevolg van zwangerschap of ziekte.

Het carpaletunnelsyndroom is een klachtenpatroon veroorzaakt door een beknelling van de zenuw die loopt in het midden van de arm (nervus medianus) in het verloop van de overgang van de onderarm naar de hand ter hoogte van de pols (carpale tunnel). Dit is een nauw kanaal gevormd door de handwortelbeentjes en een stevig peesblad tussen pink- en duimmuis aan het begin van de handpalm. In deze tunnel lopen de buigpezen van de vingers en de zenuw. De zenuw is de zachtste structuur is en het meest gevoelig is voor druk.

De carpale tunnel bestaat uit een goot (U-vormig op de doorsnede) die gevormd wordt door de handwortelbeentjes en die van boven wordt afgesloten door het ligamentum Carpi. Bij een carpaletunnelsyndroom is de carpale tunnel te nauw voor de inhoud die bestaat uit de buigpezen (de pezen van de onderarmspieren die de hand buigen) en de nervus medianus die dan verbreed is en afgeplat.

Vividus Fysiotherapie Venlo Carpaal tunnel syndroom

Welke klachten geeft een carpaal tunnel syndroom?

De klachten worden veroorzaakt door beknelling van de zenuw en bestaan uit:

  • Pijnklachten
  • Gevoelloosheid
  • Tintelingen in de vingers (duim, wijsvinger, middelvinger)
  • Brandend gevoel in de vingers (duim, wijsvinger, middelvinger)
  • Krachtverlies in eerder genoemde vingers
  • Verstoorde slaap door de klachten aan de hand

Hoe kun je deze aandoening behandelen?

Wanneer de huisarts of fysiotherapeut het carpaal tunnel syndroom heeft vastgesteld, is de volgende vraag: wat nu? Bij ernstige gevallen van CTS was een chirurgische ingreep vroeger vaak de enige uitweg. Nog steeds ondergaat een deel van de CTS-patiënten een operatie. Dit kan de klachten verminderen, maar in circa 30 procent van de gevallen leidt een operatie niet of nauwelijks tot verbetering. Er is zelfs een reëel risico dat de functie van de hand niet meer volledig terugkomt. Gelukkig is er nu een veel effectievere en patiëntvriendelijke oplossing d.m.v. het Phystrac-tractieapparaat.

De voordelen van de behandeling met het Phystrac-tractieapparaat zijn:

  • Geen wachtlijst
  • Geen operatie nodig met een wond die moet herstellen
  • Geen pijnlijke behandeling
  • Geen medicatie nodig
  • Geen risicovolle behandeling
Vividus Fysiotherapie Venlo Carpaal tunnel syndroom

Hoe werkt het Phystrac tractieapparaat

Het Phystrac-tractieapparaat maakt handig gebruik van de zwaartekracht. De onderarm en de elleboog worden met fixatiebanden op de juiste plaats gehouden, terwijl de band om de pols is bevestigd aan een gewichtsmechanisme. Zo kan op een gecontroleerde manier en heel gedoseerd tractie (trekkracht) worden gegeven aan de onderarm en pols. Het gevolg van deze beweging is dat de bij CTS betrokken spieren en ligamenten (een band van bindweefsel om een gewricht) kunnen ontspannen. De druk in de carpaal tunnel neemt af, waardoor de afgeklemde nervus medianus weer ruimte krijgt en de klachten afnemen.

Klinische ervaring heeft uitgewezen, dat bij milde gevallen tien tot twaalf behandelingen voldoende zijn om de klachten op te heffen. Bij ernstigere gevallen zijn meer behandelingen nodig. Het verdient overigens aanbeveling, dat uw arts u eerst neurologisch laat onderzoeken (EMG). Recent wetenschappelijk onderzoek i.s.m. de afdeling Neurologie van het ziekenhuis VieCuri Medisch Centrum Venlo/Venray heeft bewezen dat deze methode effectief is als behandeling bij Carpaal Tunnel Syndroom.

Hoe verloopt het behandeltraject?

Na de intake wordt er een behandeltraject gestart. De behandelingen vinden 2x per week plaats gedurende maximaal 6 weken. In deze periode zult u merken dat de klachten geleidelijk aan afnemen. Er worden maximaal 12 behandelingen tractie uitgevoerd, het kan ook zijn dat er minder behandelingen nodig zijn.

De behandelingen worden vergoed vanuit de aanvullende verzekering voor fysiotherapie. Bij de zorgverzekeraars waarmee onze praktijk een overeenkomst heeft worden de behandelingen rechtstreeks vergoed door de zorgverzekeraar. Bij zorgverzekeraars waarmee we geen overeenkomst hebben dient u de nota aan de balie te voldoen en kunt u deze vervolgens zelf indienen bij uw zorgverzekeraar.

Indien u geen aanvullende verzekering hebt of niet voldoende behandelingen in uw pakket zitten dan komen de behandelingen voor eigen rekening. Voor de tarieven zie onze tarievenlijst, hier staat kunt u ook zien met welke zorgverzekeraars wij geen overeenkomst hebben. Een verwijsbrief is niet noodzakelijk, u kunt middels directe toegankelijkheid fysiotherapie rechtstreeks bij onze praktijk terecht.